Tipy, jak lze efektivně šetřit elektřinu

Pořízení moderního a úsporného nového spotřebiče oproti starému se ne vždy může vyplatit. Díky časté vysoké pořizovací ceně nejúspornějších spotřebičů se často pořízení z pohledu finanční návratnosti často nemusí vyplatit. Výhodnější často je jen snažit se mírně ovlivnit spotřebu elektrické energie obyčejnými způsoby a značně se tam příliš neomezovat. Pokud už ale nový spotřebič do vaší domácnosti vybíráte, zaměřte se zejména na energetickou třídu.
elektrické vedení
Vypínejte spotřebiče
To, že stisknete vypínací tlačítko na ovladači od spotřebiče nebo na spotřebiči samotném neznamená, že se spotřebič automaticky vypne a nebere si žádnou další elektrickou energii. Tímto vypnutím pouze spotřebič přejde do tzv. pohotovostního režimu, ve kterém stále odčerpává nějaké to množství elektrické energie a po opětovném zapnutí spotřebiče je vám ihned automaticky k dispozici. Provoz v tomto režimu vás může ročně vyjít až na tisíce korun navíc ke klasické spotřebě elektřiny. Velkým plus je vypínat spotřebiče síťovým vypínačem. Energii také spotřebovává nabíječka od mobilních telefonů, kterou po nabití telefonu necháte stále v zásuvce, stejně tak platí u nabíjecích kabelů od notebooků a od dalších spotřebičů.
muž se žárovkou
Lednice
Ledničky, chladničky a mrazáky mohou tvořit až dvacet procent celkové spotřebované energie domácnosti. Pokud je ještě k tomu vaše lednice staršího roku a dosluhuje, vyplatí se popřemýšlet nad pořízením nové, ekonomicky a energeticky výhodnější lednice. Velmi se vyplatí si pořídit lednici s energetickou třídou A+++, která vám dokáže ušetřit často více než tisíc korun za rok. Lednici pravidelně odmrazujte, protože silná námraza zvyšuje spotřebu elektřiny až o třicet procent. Nikdy do lednice nevkládejte teplé, nebo horké jídlo, vždy ho před vložením do lednice nechte úplně vychladnout! Lednici nenechávejte vždy dlouho otevřenou a také se ujistěte, jestli správně funguje těsnění lednice.