Pokud pořád něco hledáte, zapomínáte, vše si musíte psát, jinak to nevíte, tak už v tom pěkně lítáte. Ale nebojte, nejste v tom sami. Normálně dospělý lidé zapomínají, co udělali, a to bez ohledu na věk a pohlaví. Pokud se to však již zvrtne tak, že si nepamatujete skoro nic, chtělo by to posílit paměť. Přinášíme několik rad, jak si pamatováka zlepšit.
Paměť jde trénovat
Lidský mozek je velmi komplikovaný orgán. Vše, co vidíte, slyšíte nebo jinak vnímáte, přechází nervovými vlákny do mozku, kde se informace následně zpracovávají. Schopnost člověka zapamatovat si nové věci je opravdu neuvěřitelná. Každou sekundu přijmete novou informaci, která se zapíše do paměti. A právě paměť je důležitá pro vybavení a zapamatování si informací a vzpomínek. Co nedělat, když už vás paměť zrazuje? Existují způsoby, kterými ji můžete trénovat a vylepšit.
· Paměť rozhýbejte
Pro správnou činnost mozku je důležitá fyzická aktivita. Proto byste se měli pravidelně hýbat. Cvičením v tělocvičně, posilovně, ale také třeba pravidelnými procházkami či jógou prospějete nejen svému fyzickému zdraví, ale i tomu psychickému.
· Pravidelně mozek procvičujte
K tomu, abyste udržovali svůj mozek v pozoru, vám postačí několik jednoduchých způsobů. Postačí vám k tomu to, abyste jednoduše svůj mozek procvičovali každý den. Prostě se věnujte něčemu, nad čím je potřeba přemýšlet. Soustředění je pro správnou funkci paměti nezbytné. Takže si třeba luštěte křížovky, čtěte knížky, hrajte karty nebo jiné logické hry, uvidíte, že si pak vše zapamatujete snadněji.
· Skončete s rutinami
Dost často děláte věci pravidelně, a mnoho z nich zapadá do každodenní rutiny. Jenomže pro mozek a jeho správnou funkci jsou důležité nové informace a nové zážitky. Proto skončete s rituály. Postačí, když začnete domů chodit jinou cestou anebo uklidíte jindy než v sobotu dopoledne.