Digitální nomádství: průvodce začátečníka


1.      Kdo je to digitální nomád? Digitální nomád je člověk, který se rozhodl, že život v jednom místě, s tou jednou prací od devíti do pěti a přesně nalinkovaným kariérním řádem, je nuda. Často se tito lidé rekrutují právě z bývalých zaměstnanců velkých firem, kteří se rozhodli zamávat oblekům, kravatám, firemním školením i kafíčkům v kuchyňce, a vydali se na dobrodružnou cestu kolem světa. Ale protože vědí, že každá legrace něco stojí, tak stále pracují. Ke své obživě využívají internet, ale najdou se i tací, kteří se obejdou bez něj.

detail klávesnice


2.      Chci se stát nomádem, jak to mám udělat? Samozřejmě můžete jednoho dne praštit pěstí do stolu, utéct z kanceláře a naskočit na první letadlo jedno kam. Ti rozumnější ale postupují uvážlivěji. Na začátku je, paradoxně, více práce v jejich stávající práci, a šetření. Většina těchto lidí totiž chápe, že vydávat se na cestu do světa bez čehokoli a úplně bez peněz není zrovna nejlepší nápad. Aspoň tehdy, pokud tak chcete žít delší dobu. Také prodejte všechno, bez čeho se můžete obejít. Většina digitálních nomádů nemá autu, mnozí ani byt. Nepotřebují je, a jejich prodejem získají tolik potřebné finance na uskutečnění svého snu.

 

práce nebo dovolená?
Co takový digitální nomád vlastně může dělat? Budete překvapeni, ale je toho hodně. Někteří využívají svých počítačových znalostí, a uplatní se jako web designéři, vývojáři nebo třeba jako online podpora. Další mají umělecký a novinářský talent, a na své cesty si vydělávají jako copywriteři, autoři cestopisných článků, fotografové nebo tvůrci videa. Jsou ale i možnosti, které nepotřebují internet. Můžete pomáhat v kuchyni, dělat maséra nebo nehty, učit lidi lyžovat nebo surfovat či, například, pracovat jako fotomodel. Je dobré se rozhodnout, ještě než odjedete, a vyzkoušet si, zda vás daná činnost opravdu uživí. Pamatujte si také, že digitální nomádi musí být schopni pracovat samostatně a efektivně. Ale svoboda za to stojí.