VW Brouk neboli Lidový vůz


                Kam sahají začátky tohoto malého vozu? Pojďme se podívat do jeho historie. V roce 1931 bylo poprvé použito jméno Volkswagen. V tomto roce začal poprvé Ferdinand Porsche a Zündapp vyvíjet auto pro každého. Proto se také začal používat název Lidový vůz, což je předklad ze slova Volkswagen. Adolf Hitler schválil v roce 1933 návrhy Ferdinanda Porscheho, aby se začal tento vůz vyrábět. Byl určený hlavně pro rodiny se třemi dětmi, kteří byli obyvatelé Třetí říše a mohli si ho dovolit. V roce 1939 se začalo s výrobou Volkswagena Brouka, ta byla záhy přerušena kvůli 2. světové válce. S masovou výrobou se začalo až po jejím skončení.
volkswagen Beatle.jpg

Jeho vznik ale nebyl lehký. Porsche byl obviněn, že je zde podobnost s Tatrou. Společnost zahájila soudní proces, který byl zrušen, když Německo obsadilo Československo. Případ byl znovu otevřen v roce 1961 a Volkswagen musel zaplatiti Tatře jeden milion marek.
volkswagen brouk interiér.jpg

Po 2. světové válce nastal boom, když se znovu otevřela výroba ve velkém. V roce 1955 se vyrobil miliontý Brouk a v roce 1958 už bylo vyrobeno na pět milionů těchto modelů. Na přelomu 60. a 70. let se rozmohla ve světě reklama, která výrazně přispěla k jeho prodeji. V roce 1973 se z něho stalo nejvyráběnější auto na světě. Tohoto roku bylo vyrobeno už 16 milionů kusů. V roce 1992 bylo vyrobeno ještě o pět milionů více, celkem tedy 21 milionů kusů.

V roce 1974 přišel pokles, kvůli novému typu Volkswagena Golfa. Výroba byla přesunuta do Mexika a Brazílie. Kdy byl ukončen prodej a výroba na světě? V USA se prodávali Brouci do roku 1977, v Evropě se prodávali do roku 1985. V Brazílii byla výroba ukončena v roce 1986, ale později byla výroba obnovena, a to v roce 1993. Dlouho pokračování nevydrželo a definitivně byla výroba ukončena v roce 1996. Pokud by vás zajímalo, kdy a kde byl vyroben poslední vůz. Tak to bylo v roce 2003 v Mexiku.
červený volkswagen brouk.jpg

Na závěr si řekneme několik zajímavostí. V roce 1998 byl představen nový model VW New Beetle. Slavný Brouk Herbie hrál v šesti filmech. Dokonce se o VW něm říkalo, že je to vana na kolech, protože opravdu prý nějakou dobu na hladině plaval, než se potopil. Kdo z vás by se chtěl v tomto legendárním autě projet?