Řecký ostrov Zakynthos: Květina východu

se nachází v Jónském moři a je to třetí největší ostrov v na tomto území. V 19. století byl připojen k Řecku. Proč se vlastně nazývá Květinou východu? To si necháme na závěr.
modrá jeskyně.jpg
Jaká místa bychom měli navštívit, pokud bychom sem zavítali na dovolenou? Určitě by vás zajímalo, jaká místa jsou na tomto ostrově nejzajímavější. Důležité jsou zde přírodní sirné mořské lázně Xigia, které jsou už z dálky cítit. Nachází se zde přírodní azurová pláž. Pokud vás spíše láká výhled, doporučujeme zastávku na Bóchali, což je vesnička, nad kterou se rozprostírají ruiny benátské pevnosti. Odtud je opravdu úžasný výhled na celou zátoku a hlavní město Zante.
pláž navagio.jpg
Zajímavostí je, že tato vesnička se může dále pyšnit i krásným divadlem pod širým nebem. Ten, kdo miluje moře, by měl určitě zavítat na Strofády, což jsou plovoucí ostrovy. Říká se jim tak proto, že mají pouhým 10 metrů nad mořem a z dálky vypadají, jakoby plavaly. Paradoxem je, že se nedaleko od nich nachází Innouská propadlina, což je nejhlubší mořský příkop ve Středozemním moři, který dosahuje délky přes čtyři kilometry. Pro milovníky plavání a potápění je ostrov Marathonisi. Ostrov je oblíbený nejen turisty, ale hlavně si ho oblíbily karety obrovské. Tento druh želvy je na seznamu ohrožených druhů, a proto po dobu líhně platí speciální vyhlášení, jako například že některá místa jsou na pláži nepřístupná nebo je omezená veřejná doprava. Dokonce je zde i možnost se s karetami potápět. Vedle nich zde můžete vidět kraby, mořské ježky, medúzy a vzácně i delfíny. Nejvíce propagovaným a fotografovaným místem Zakynthosu, ale i Řecka, je pláž Navígio. Nachází se zde mohutné útesy, azurová pláž s bílým pískem, ale třeba i vrak lodi. Dalším krásným místem, se kterým si zde příroda pohrála, jsou takzvané Blue Caves – Modré Jeskyně, kam se dostanete pouze lodí.
mořská želva.jpg
Vedle již zmíněné fauny nesmíme opomenout ani flóru. Velkým zdrojem obživy jsou zde teplomilné rostliny, kterým se zde opravdu daří. Ostrov nabízí obyvatelům pěstovat fíky, hroznové víno, olivy, mandle, pistácie, oříšky, citrusové plody nebo i zeleninu. Ze stromů a kytek zde najdeme platany, borovice, myrty, vavříny, jasmíny, ibišky nebo orchideje. Ostrov je nazývám Květinou východu, díky velkému množství léčivých bylin a koření. Mezi ně řadíme šalvěj, tymián nebo jalovec.
Snad jsme vás nalákali na krásnou dovolenou strávenou na ostrově v Řecku.