Odtékající voda v domě se nemusí ihned projevit

Představte si situaci, že máte pár týdnů zavedenou vodu v novostavbě, všechno perfektně funguje, trubky vedou ve zdi a vy si neděláte sebemenší starosti. S klidem užíváte objekt, do té doby, než se objeví účet za vodné a stočné. Stoupne vám spotřeba na trojnásobek a možná vás v tu chvíli napadne jediná myšlenka, že vám musí někdo z vašeho vodovodního řadu vodu tajně odčerpávat.

hlavní uzávěr vody

Nedokážete si ten problém řádně vysvětlit, až po nějaké době navštívíte přístavbu za garáží a tam si všimnete podezřele vlhké až mokré zdi. Zavoláte instalatéra a ten zjistí, že právě tam je v potrubním kolenu malá trhlinka, vada materiálu, který v době rozvodů vody byl ještě v pořádku, resp. byla to jakásí časovaná bomba.

Jak to instalatéři tak přesně dokážou odhadnout? Ve skutečnosti nic neodhadují, ale přesně měří místo, kde se závada nachází. Používají k tomu více metod, mimo jiné i poslechovou tyč Hykron nebo formovací plyn. Tímto způsobem se odhalí problém i tam, kde jsou potrubí tažená ve zdi, pod obkladačkami a dlažbou, pod dřevěným obložením, v sádrokartonových příčkách atp.

vodovodní kohoutek ve zdi

Přesná identifikace problému usnadní nápravná opatření, jde hlavně o to, že se nemusí bourat kvůli takové drobnosti celá zeď, není nutné přijít o nově obloženou koupelnu doslova demolicí obkladaček. S milimetrovou přesností určíte bod závady a vybouráte stavební materiál jen tam, takže vám stačí v prádelně či v koupelně vybourat prostor pouhých dvou obkladaček.

Tyto metody zjišťování úniku vody https://www.kanalizace-instalateri.cz/unik-vody jsou účinné jak u rozvodů vody, tak i u odpadového potrubí a topných rozvodů. Zvláště opodstatněné je to u podlahového vytápění, tam by bylo bourání betonu a kompletní rekonstrukce doslova „na mrtvici“. Tímto způsobem se odkryje jen několik čtverečních decimetrů, které se pak vyzdí a obloží přebytkovými obklady, co vám doma zbyly po obkládání koupelny.