Kde pozorovat kosatky?

Kosatka dravá je největší dravec na světě a živí se hlavně rybami, ptáky, tuleni, ale i žraloky. I přesto, že je kosatka přezdívaná jako „velryba zabiják“, pro člověka není nebezpečná. Kosatky jsou černobílé, mají bílou hruď a skvrnu nad a mezi očima. Kosatky mohou být až 9 metrů dlouhé a vážit až 10 tun. Kosatky jsou také typické tím, že to nejsou žádní samotáři a plavou vždy ve skupinách.
kosatka v akváriu
A kde je tedy lze nejlépe pozorovat?
Norsko
Ve skandinávské zemi Norsku, konkrétně na ostrově Lofoty, lze kosatky pozorovat. Kosatky tu lze pozorovat každý rok v období od poloviny října až do konce ledna. Právě v tomto období se ochladí Norské moře, což je dobré pro tření sleďů. Ty tvoří potravu kosatek, a každoročně se sem až 1700 kosatek vydává je lovit. Vy tak můžete v přímém přenosu pozorovat kosatky na lovu.

Island
Kosatky, spolu s velrybami a dalšími mořskými zvířaty, jako například plískavice či sviňuchy, lze pozorovat také na Islandu. Velmi vyhledávané za tímto účelem je přístavní městečko Húsavík, které leží na severu Islandu. Z tohoto městečka se pořádají lodní výpravy za těmito úžasnými zvířaty.

Kanada
V Kanadě lze kosatky i velryby pozorovat ve státě Vancouver, ležící na západním pobřeží. Speciální výlety za tímto dobrodružstvím se tu nazývají Whale watching trip. Dostanete se na kajaku až přímo ke kosatkám. Pokud se zde chováte zodpovědně a neděláte velký hluk, je toto pozorování bezpečné a kosatky tak uvidíte z bezprostřední blízkosti.
kosatka dravá
Akvárium
Sice to není takové jako pozorovat kosatky ve volné přírodě v oceánu, ale setkat se s nimi můžete i v akváriích po celém světě. Nejznámějším místem je určitě Seaworld v Orlandu na Floridě. Tady chovají 29 kosatek a lze zde pozorovat jejich vodní vystoupení. Kosatky můžete také pozorovat v Loro Parku na Tenerife nebo také v Marinelandu ve Francie, což je nám asi nejblíže.