Děti a technika

Technika v posledních staletích zaznamenala obrovský rozvoj. V podstatě každý z nás když si vzpomene na svůj první telefon nebo počítač ví, že technika neskutečným způsobem pokročila a už v podstatě není cesty zpět. Naše děti umí technické vynálezy ovládat v podstatě už od velice raného dětství. Jejich výhodou je, že se s technikou setkávají již od malinka, oproti nám, starším generacím, které jsme se s ní setkali až někdy v polovině základní školy. Tím pádem je pro ně i práce s technikou mnohem přirozenější. Zatímco střední generace se často potýká s běžnou prací na počítači, malé děti ví i jak stáhnout video z youtube do mobilu. Jak ale s dětmi pracovat, aby jim byla technika dobrým sluhou ale ne pánem?

mikrosko

  1. Čas

Čas je asi hlavní. Děti potřebují čas u počítačů a tabletů omezit. Musí mít totiž čas na běžnou hru, čtení knih, prohlížení obrázků, povídání si s rodiči a na další a další věci, které musí za dětství stihnout. Technika jim sice může v některých věcech hodně pomoci, ale na druhou stranu může jejich vývoj i nepřiměřeně pozastavit. Určete si společně s dítětem čas, který bude u techniky trávit a ten dodržujte. Pozor, do tohoto času počítejte i televizi.

stro

  1. Podpora

Pokud vidíte, že má dítě na technické věci velké nadání, určitě jej v tom podporujte, ale dbejte i na to, aby se dítě věnovalo i něčemu jinému a netrávilo u počítače celé hodiny. Technických oborů je navíc mnohem více a tím pádem se může věnovat třeba stavění technických modelů nebo navštěvovat technická muzea. Dítěti také můžete sehnat někoho, kdo technice rozumí a poskytne mu adekvátní vedení a podporu tak, aby se neustále zlepšovalo, ale bylo při tom pod vedením a dohledem.

  1. Rodičovská kontrola

Nezapomeňte kontrolovat, jaké stránky vaše děti navštěvují a na jaká fóra se přihlašují. Ideální je používat i rodičovský zámek na nevhodné stránky a weby.