Medailonek

Panda červená se řadí mezi šelmy žijící na stromech a řadí se mezi poddruhy pandy velké. Svým vzrůstem a zjevem připomíná spíše mývala či velkou kočku domácí. Samotné tělo dorůstá délky až 64 cm a ocas může dorůstat až 59 cm. Váha Pandy červené se pohybuje mezi třemi a šesti kilogramy. Srst má zbarvenou do hněda až červena. Mohutný žíhaný ocas pomáhá pandě udržovat rovnováhu v koruně stromů. V přírodě se vyskytuje v horských lesních oblastech na jihu Číny, v Nepálu, v Bhútánu či v severovýchodní Indii. Zajímavostí je, že se jedná o nejvýše žijící zvíře na světě. Znamená to, že se panda pohybuje ve volné přírodě i nad 4 000 metry nad mořem. Podobně jako panda velká se živí zelení, hmyzem, masem i vejci a řadí se tak mezi všežravce.
Firefox, ohnivá liška
Ohrožená panda
Ohrožení pand je způsobeno stejnými faktory, které sužují i pandy velké. Přirozené prostředí pand červených je ohrožováno a zmenšováno vlivem znečišťování a kácení lesů. V minulosti byly hojně loveny pro kožešinu. Dožívá se v přírodě až deseti let. Z dalších nepříznivých aspektů se jedná i o zvíře, jehož mládě je nějaký čas po porodu úplně bezmocné a náchylné zhruba jeden rok. Panda červená se vyskytuje nejen v přírodě, ale je chována i v zoologických zahradách po celém světě. Pro svůj milý vzhled a velikost je péče o ní méně náročná.
Panda červená na stromě
Ohnivá liška
Jak již bylo zmíněno, vyskytuje se v mnoha zoo po celém světě. Jenom v česku ji můžete navštívit hned v devíti zoologických zahradách. Panda červená není natolik vyobrazována jako její velká setra panda bíločerná. Pro svoji roztomilost by ji kdekdo mohl označit i jako kandidáta na domácího mazlíčka. Nicméně s jejím vyobrazením jste se mohli setkat na ikoně loga internetového prohlížeče Mozilla firefox. Spojení mezi logem a pandou můžete vidět v doslovném překladu původního čínského pojmenování zvířete Hun Ho, který zní v angličtině jako Firefox a v češtině jako Ohnivá liška.