Kdy je ten správný čas na refinancování hypotéky?

Refinancování hypotéky https://www.fahd.cz/refinancovani-hypoteky/ je poměrně snadné, není proto zapotřebí se tohoto kroku obávat. Správným refinancováním se dá ušetřit i tisíce ročně. Pokud tedy chcete získat výhodnější úrokovou sazbu hypotéky, je ideální čas porovnat nabídky a zjistit, zda jiná bankovní či nebankovní společnost nenabízí výrazně výhodnější podmínky. Kdy je ten správný čas na refinancování stávajícího hypotečního úvěru?

stavba domu

Úrokové sazby hypoték se mění v závislosti na řadě faktorů. Rozhodující je aktuální ekonomická situace, nabídky konkurence či výhodnější nabídky pro nové žadatele. Pokud smlouvu o hypoteční úvěru uzavřete u jedné banky, to ještě neznamená, že není možné odejít ke konkurenci. V současné době je možné hypoteční úvěr předčasně splatit kdykoliv, ovšem nejvýhodnější je to právě v době fixace. Primárním důvodem refinancování by měla být finanční úspora.

Jak a kdy refinancovat?

Víte, co je to refinancování hypotéky? Refinancování hypotéky je ve zkratce předčasné splacení stávajícího hypotečního úvěru úvěrem novým, který je pro dlužníka sjednán za výhodnějších podmínek. Správný čas na refinancování by tedy měl přijít ve chvíli, kdy vám jiná banka nabídne výrazně výhodnější podmínky. V současné době je možné hypotéku předčasně splatit kdykoliv, ovšem je pravda, že v době fixace je to nejvýhodnější.

společné plány

Několik měsíců před koncem fixace by vás měl aktuální věřitel (banka) informovat o podmínkách na další fixní období. Pokud s nově nastavenými podmínkami budete souhlasit, nic se pro vás nemění. I nadále splácíte stejnému věřiteli. Ovšem pokud nejste s podmínkami spokojeni, je správný čas refinancovat. V době fixace je navíc předčasné splacení hypotečního úvěru zcela zdarma bez sankcí či poplatků za předčasné splacení. Mnoho lidí se však tohoto kroku obává a tak raději nadále splácí nevýhodnou hypotéku.