Cestujeme na dovolenou s karavanem

Klidná jízda – na dlouhé cestování s karavanem, nejčastěji na dovolenou k moři, byste se měli nejprve psychicky připravit. Podstatné je nikam nepospíchat a mít v záloze dostatečnou časovou rezervu. Jízda ve stresu je totiž nesmírně nebezpečná a podle statistik dopravních nehod je právě spěch a nedostatek odpočinku na cestách hlavní příčinou nehod na cestách za vysněnou dovolenou.
mobilní dům v noci
Nepříznivý vliv karavanu na jízdní vlastnosti vozu – v současné době se na silnicích pohybují přívěsy s bezpečnostním brzdovým systémem, stabilizátory a výkonnými tlumiči na bázi elektronické nebo mechanické a řada vozů je vybavena funkcí ESP, přesto nejsou technologické možnosti všemocné. Stále jsou ve hře problematické faktory, např. nepřízeň počasí (silný déšť, kluzká vozovka, boční vítr, mlha), nerovný asfaltový povrch s výmoly, překážky na silnici a v silničním provozu.
Rychlost vozidla – vůz s přívěsem vykazuje optimální jízdní vlastnosti pouze do rychlosti soupravy 80 km/h. Při vyšších rychlostech se mění jízdní vlastnosti a zejména nebezpečí vzniku nehody za větrných poryvů. Čím vyšší rychlost, tím se také zvyšuje setrvačnost a délka brzdné dráhy.
Kontrola soupravy – před jízdou překontrolujte zapojení zásuvky 12 V a připojení k tažnému zařízení. Ověřte, zda skutečně svítí zadní světla včetně brzdových světel a směrovek. Nezapomínejte na podstatné drobnosti, jimiž je sklopení antény nebo satelitu, uzavření okének a přívodu plynu, zatažení schůdků a zajištění stabilizačních nohou před sklopením. Uvnitř přívěsu se nesmí volně pohybovat žádné předměty, zvláště objemné a těžké. Televizor a elektroniku umístěte mezi lůžkoviny, a pamatujte na jednu zásadu – všechny těžké předměty patří nikoli na přední nebo zadní okraj karavanu, ale doprostřed. Zabráníte tím nežádoucímu rozkývání jízdní soupravy.
odstavený karavan
Průjezd zatáčkami – jízdní souprava se do zatáček nesmí řítit v plné rychlosti, vyžaduje to včas zpomalit, volně najíždět a s ohledem na rozměry celého kolosu počítat s vybočováním do stran. Nejobtížnější manévry přichází v okamžiku, kdy je zatáčka ve tvaru písmene S.